CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Ağrı Şehir Rehberi

Ağrı Uçak Bileti

Biletsorun.com üzerinden satın alacağınız Ağrı uçak biletleri size hem zamandan kazandırır hem de paranız cebinizde kalır. Biletsorun.com Türkiye’deki Ağrı’ya uçuş yapan tüm havayolu şirketlerinin biletlerini karşılaştırmanızı sağlar. Arama kısmına gün ve saat girerek dilediğiniz gibi kişi filtrelemeleri yapabilir ve bu sayede size en uygun olan Ağrı uçak biletini bulabilirsiniz. Havayolu şirketlerindeki tüm promosyon ve indirimler Biletsorun.com’da da görünür. Bu sayede pratik ve kolayca, tasarruf ederek Ağrı uçak biletine sahip olursunuz.

 

Ağrı’daki Havalimanları

Ağrı Amed-i Hani Havalimanı 1997 yılında açılmıştır ve yıllık 200 bin yolcuya hizmet vermektedir. Yalnızca iç hat uçuşlarının gerçekleştirildiği havalimanının apronu yalnızca 1 uçak kapasitelidir. 2011 yılında yürütülen çalışmalarda apron ve pist genişletilmiştir.

Ağrı Amed-i Hani Havalimanı şehir merkezine 9 km uzaklıkta bulunur ve belediyeye ait servislerle taksiler sürekli ulaşımı sağlarlar. Servisler yalnızca merkeze değil, ilçelere de ulaşım sağlar. Ayrıca, havalimanında 100 araçlık bir de açık otopark mevcuttur.

 

Ağrı Hakkında

549.435 kişilik nüfusuyla Ağrı ili Türkiye’nin doğu bölgesinde, Doğu Anadolu sınırları içerisinde yer alır. İsmini Türkiye’nin de en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’ndan almıştır. Ağrı il statüsünü 1927 yılında kavuşmuştur.

Ağrının toplam yüzölçümü 11.376 kilometrekaredir.  İl alan kodu 472, plaka kodu ise 04’tür. Ağrı merkeze uzaklıkları 15 km ile 95 km arasında değişen 7 ilçesi vardır. Halkın temel geçim kaynağı hayvancılıktır.

 

Ağrı Tarihi

Ağrı, Orta Asya ile Anadolu arasında bir geçiş yeri olduğu için birçok kavim tarafından yerleşilmiş ve irili ufaklı birçok medeniyet kurulmuştur. Hititler’in Ağrı’da uzun süre kaldığı ve daha sonra Hurrilerin burayı ele geçirdiği görülüyor. Ama Hurriler Ağrı’yı ellerinde fazla tutamayınca daha sonra uzunca bir süre Urartular burada bir yaşam kurmuştur. Sonrasında 200 yıl kadar Pers egemenliğinde kalan Ağrı, tüm Anadolu’yu ele geçiren Büyük İskender’in eline geçmiştir. Ağrı’nın islamiyetle tanışması 9. Yüzyılı bulmuş, daha sonra Abbasiler ve Bizanslılar burada hakimiyet kurmuştur. Bir süre Akkoyunlu ve Karakoyunlu devletlerinin elinde kalan bölge, sonunda Osmanlı topraklarına Şorbulak ismiyle katılmıştır. Ağrı’ya Hristiyan halkı Ararat’ta demektedir. Çünkü birçok kutsal kitapta ismi geçen Ararat dağının Ağrı Dağı ve çevresi olduğunu düşünülmektedir.

 

Ağrı İklimi ve Bitki Örtüsü

Ağrı volkanik bir arazide kuruludur. Yağışlar az ve ısı düşük seviyelerdedir. Bu durum yeşilliğin az, genel olarak dağların ve ovaların çıplak olmasına neden olmuştur. Bu arazilerin % 80’i ekime elverişli değildir. Geri kalan kısım ise mera ve otlaklardan oluşur. Bu nedenle Ağrı da tarım değil, hayvancılık daha yaygın olmuştur.

Kışları oldukça sert geçen Ağrı ilinde 1940 yılında görülen eksi 43,2 derecelik soğuk Türkiye rekorudur. Yılın 100 günden fazla bir zamanı karla kaplıdır. Karasal iklimin özelliklerine göre yazları da oldukça sıcak geçer.

 

Ağrı’nın Yöresel Lezzetler

Verimsiz toprakları nedeniyle yemeklerde sebze ve meyve az görülür. Tahıllar soğuk kış günlerini geçirmede önemli bir yere sahip oldukları için genel olarak tahıl ve hayvancılıktan dolayı et ağırlıklı bir mutfak görülür. Yine et de ekonomik nedenlerden dolayı pek sık sofralarda değildir.  Ağrının Kavurması, Kuzu Haşlaması, Abdigor Köftesi, Gülsulu Bulgur pilavı, Çaşır ve Keledoş yemeği oldukça meşhurdur.

 

Ağrı’da Gezilecek Yerler

Ağrı ziyaretlerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında, elbette mümkünse Ağrı Dağı gelir. 5 bin metrenin üzerindeki yüksekliği ile bu heybetli dağa bakmak bile ağrı bir keyifitir. Yine bölgedeki Meya Mağarası, Buz Mağarası, Urartulardan kalma Urartu Kalesi ve meşhur İshak Paşa Sarayı mutlaka görülmelidir.