CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Amasya Şehir Rehberi

Amasya Uçak Bileti

Amasya uçak biletleri Biletsorun.com aracılığı ile size hem zaman hem de para kazandırır. Biletsorun.com’a gelip Amasya’ya gideceğiniz gün ve saati arama motoruna yazıp istediğiniz filtrelemeyi uygulayarak tüm havayolu şirketlerinin Amasya uçak bileti saat ve fiyatlarını görüntüleyebilir, tüm promosyon ve kampanyalardan kolay ve pratik bir şekilde yararlanabilirsiniz. Biletsorun.com ile Amasya’ya gitmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

 

Amasya’daki Havalimanları

Eskiden beridir askeri hava üssü olarak kullanılan Amasya Merzifon Havalimanı, 2008 yılında yürütülen çalışmayla artık sivil uçuşlara imkan tanımaktadır. Yalnızca iç hat uçuşlarına hizmet veren havalimanı 840 metrekarelik bir terminal binasına sahiptir. Ayrıca açık otoparkı da mevcuttur. Havalimanı Merzifon ilçesine 5 km, Amasya merkezine ise 45 km uzaklıktadır. Yıllık 150 bine yakın yolcunun kullandığı Amasya Merzifon havalimanına servisler ve taksilerle ulaşım sağlanır.

 

Amasya Hakkında

Karedeniz bölgesi sınırları içerisinde bulunan ve toplamda 7 ilçesi 20 beldesi 350 köyü olan Amasya ilinin toplam yüzölçümü 5.690 kilometrekaredir. Toplam nüfusunun 321.913 olduğu ilde bu rakamın 221.404 kişisi şehirlerde yaşar.

Amasya’ya halk arasında “şehzadeler şehri” denir.  Şehzade Yıldırım Beyazıd’tan Şehzade Çelebi Mehmet’e kadar 10’un üzerinde şehzade Amasya’da yaşamış ve burada valilik görevlerini yürütmüştür.  Ayrıca, Amasya’nın yeri kurtuluş savaşı mücadelemizde de önemli bir yer tutar.

 

Amasya Tarihi

Kentin ilk bilinen ismi Amaseia olarak geçiyor. Amazon halkının kraliçelerine verdikleri bu isim tarihçi Strabon tarafından verilmiştir. Amasya’da ilk yerleşim M.Ö 5000’li yıllara rastlıyor. O günden bu güne kadar Amasya hiç yerleşimcisiz kalmamış, binlerce sene var olmaya devam etmiştir. Hititler, İskitler, Lidyalılar, Persler, Pontuslular, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar kenti yöneten önemli medeniyetlerdendir. Türklerin Anadolu’ya girmelerinden sonra ilk yerleşim yerlerinden biri olan Amasya, Osmanlı Devleti zamanında da kentin korunaklı yapısı dolayısıyla şehzadelerin eğitim ve sığınma merkezi olmuştur.

 

Amasya İklimi ve Bitki Örtüsü

Amasya, Karadeniz ile İç Anadolu arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Yazlar sıcak, kışlar ise ılık geçer ama yüksek yerler yine soğuktur. Kar görülür. Sıcaklık eksi 10 derecelere kadar düşebilir.  Kentin % 15 kadarın ormanlık alan ve % 30 kadarı da ekime müsaittir. Geri kalan yerler ise otlak ve meralardan oluşur.

 

Amasya’nın Yöresel Lezzetleri

Amasya, dağ yamacına kurulmuş, ormanlık alanları, ekilecek alanları ve otlakları bulunan bir ildir. Bu coğrafik koşullar zengin bir mutfağın doğmasına neden olmuştur.  Et yemekleri, sebzeler ve hamur işleri sıklıkla yapılır. En bilinen yemekleri arasında haşhaşlı Amasya burması, bakla dolması, etli bamya, ciğer sarması, tayga çorbası, pirpirim ve kullar paçası gelir. Bunların dışında yuka tatlısı, ayva gailesi, gelin parmağı gibi tatlıları da oldukça meşhurdur.

 

Amasya’da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ile ön planda olan bir şehirdir. Kaplıcaları ve mesire yerleri bulunur. Şehrin ortasında geçen Yeşilırmak mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Yaz ve kış zamanları debisi değişen Yeşilırmak’ı izlemek ayrı bir keyiftir. Amasya’da gelişmiş bir müze kültürü vardır. Amasya Müzesi, Hazeranlar konağı Müze Ev, Minyatür Amasya Müzesi ziyaret edilmelidir. Harşena dağı üzerinde kurulu olan Amasya Kalesi’ne çıkılmalı ve kalenin ne kadar stratejik bir noktada olduğu görülmelidir. Yine bu dağın üzerindeki Kral Kaya Mezarları da her yıl yerli yabancı birçok kişinin ilgisini çeker. Dağa oyulmuş olan bu muazzam eserlerden günümüze çok azı ulaşabilmişse de, bunlar bile Amasya’nın geçmiş zenginliklerinin farkına varmaya yetebiliyor.  Doğal güzellikleri arasında ise Borabay Gölü, Kuş cenneti, Aynalı Mağara ve Kaplıcalar vardır.  Sakin ve huzurlu bir gezi için bu yerler de ziyaret edilebilir.