CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Antalya Şehir Rehberi

Antalya Uçak Bileti

Biletsorun.com’da en uygun ve avantajlı olarak Antalya uçak bileti almak çok kolay. Bilet Sorun sayesinde tüm havayolu şirketlerinin Antalya’ya ya da Antalya’dan uçuş günlerini, saatlerini ve fiyatlarını karşılaştırabilir ve kendiniz için en uygununu güvenle satın alabilirsiniz. Bu sayede tüm indirim, promosyon ya da kampanyalardan her daim haberdar olursunuz. Biletsorun.com ile Antalya uçak bileti alırken zaman ve para kaybetmeye son!

 

Antalya’daki Havalimanları

Antalya iki adet havalimanına sahiptir. Biri 1998 yılından beri hizmette olan Antalya havalimanı diğeri ise Gazipaşa Havalimanıdır. Modern bir mimariye sahip olan Antalya Gazipaşa Havalimanı 2009 yılından beri hizmete devam etmektedir.

Antalya yaz aylarının gözde turistik mekanlarından biri olduğu için Antalya Havalimanı da bu tarihlerde büyük bir yoğunluk içerisine girer. Akdeniz bölgesinin önemli bir trafiği Antalya Havalimanı’ndan sağlanır. Avrupa yolcu trafiği verilerine göre Antalya Havalimanı en işlek 14. Havalimanıdır. Türkiye’nin de en yoğun üçüncü havalimanıdır. Havalimanına 600 ve 800 numaralı otobüslerle Antalya’nın birçok ilçesinden gidilebilir ve gelinebilir. Yine 24 saatlik taksi hizmeti de devam eder.

 

Antalya Hakkında

Antalya ili Akdeniz bölgesinde yer alır ve 2.3 milyona yakın nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 5. Şehridir. Yüzölçümü bakımındansa yine Türkiye’nin 6.büyük şehridir. Antalya körfezi ile Toroslar arasına konumlanmıştır. Muğla, Burdur, Isparta, Konya, Karaman ve Mersin ile komşudur. Antalya, turistik şehirlerimizden biridir. Ayrıca, Türkiye’de en çok antik kent bulunan ilimizdir. Yani hem doğası hem de tarihi ile Antalya her yıl 10 milyona yakın turist tarafından ziyaret edilir.

 

Antalya Tarihi

Antalya Anadolu topraklarındaki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Karain mağarısına ev sahipliği yaptığından dolayı, ilin kökenleri Eski Taş Devri’ne kadar dayanır.  Antalya ili, tarihteki antik bölgelerden batı Pamfilya'nın güneydoğu ucunu ve doğu Likya'yı içine almaktadır. Hitit ve Mısır’a ev sahipliği yapmıştır. Birçok uygarlığın gelip geçtiği Antalya, nihayetinde birçok Anadolu şehri gibi Romalılar tarafından işgal edilmiştir. Daha sonra Bizans’ın eline geçen şehir, Selçuklu devleti geldikten sonra, 11. Yüzyıl boyunca Türklerin elinde kalmıştır. Bu süre boyunca Antalya’nın doğal bir liman halinde olmasının avantajlarından faydalanılmış ve Ceneviz, Venedik gibi deniz orduları bozguna uğratılmıştır. Ayrıca, Osmanlı döneminde Kıbrıs ile ticaretin en önemli merkezlerinden biri haline dönüşmüştür.

 

Antalya’nın İklimi ve Bitki Örtüsü

Klasik Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve boğucu geçer, fazla yağış almaz. Kışın ise daha ılık ve yağışlıdır.  Aralık ve Ocak gibi yağmur yağmaya başlar. Daha iç kesimlerde ise karasal iklime yaklaşılır ve hava biraz soğur. Maki Antalya’nın hakim bitki örtüsüdür. 500 metre civarında, boyları 5 m.yi geçmeyen bu bitkiler arasında delice, kocayemiş, sandal, yabani çilek ve zakkum en yaygın olanlarıdır. Yükseklik arttıkça ormanlık kuşak başlar. 1000 – 2000 metre arasında kızılçam, meşe, sedir, köknar, kayın ve ardıç benzeri ağaçlardan oluşan karışık ormanlar, 2000 metrenin üzerinde de iğne yapraklı çam ormanları bulunur. Ancak yükseklik daha da arttıkça ormanlar giderek bodurlaşmaya başlar.  Antalya bitkisel çeşitlilik bakımından, bulunduğu Akdeniz iklimi ve Toroslara komşu olması nedeniyle oldukça zenginlik gösterir.

 

Yöresel Lezzetler

Antalya Akdeniz iklimi ile Osmanlı mutfağının bir karışımı gibidir. Çorbalar, sebze yemekleri ve ot yemekler olduğu gibi, et yemekleri de önemli bir yer tutar. Aslında tarih boyunca sürekli etkilenerek oluşmuş bir mutfaktır. En çok etkilenilen yerlerden biri Girit’tir. Antalya’ya özgü karpuz kabuğu reçeli ve bergamot reçeli oldukça meşhurdur. Göce, tarhana çorbaları, şakşuka, aside, kabak çintmesi, keşkek, domates civesi yemekleri, kabak tatlısı, palize, öküz helvası, kıvrım, fıtır, kirkitle, kapama ve bastarya börekleri ile hilbeş, tarator ve kölle mutlaka denenmelidir. Görüldüğü üzere Antalya mutfağı oldukça çeşitli sebzeler, çorbalar ve mezelerden oluşur.

 

Gezilecek Yerler

Antalya gezilecek ve görülecek yerler bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda bir tatil yeri olması bu imkanları daha da artırmaktadır. Deniz turizmi açısında Kleopatra, Konyalatı ve Lara plajları Antalya tatillerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Yine Likya yolu tarihi özellikleri ve farklı bir güzellik sunduğu için trekkingçilerin uğrak yerlerindendir. Karain mağarası, Düden şelalesi, Kurşunlu şelalesi, Manavgat şelalesi, Aspendos antik kenti gibi yerler heryıl ziyaretçi akınına uğrar.