CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Aydın Şehir Rehberi

Aydın Uçak Bileti

Didim, Kuşadası gibi tatil beldelerinin bulunduğu, yazın Akdeniz’in sıcağından bunalanlar için alternatif bir tatil imkanı sağlayan Aydın iline uçak bileti almak çok kolay. İster Türkiye’de ister yurt dışında olun biletsorun.com’a  girerek istediğiniz gün ve saatteki Aydın uçak biletini pratik bir şekilde satın alabilirsiniz.

Uçuş arama bölümünde gidiş-geliş yerlerinizi, gününü ve saatini belirledikten sonra biletsorun.com sizin için tüm havayollarına ait uçuşları listeler. Bu sayede havayolu şirketlerinin biletleri arasında karşılaştırma yapmış olur ve kampanya ve indirimlerden haberdar olursunuz. 

 

Aydın’daki Havalimanları

Aydın da Çıldır Havalimanı bulunmaktadır. 2012 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmeleri tarafından 20 yıllığına Türk Hava Yollarına kiralanan Çıldır Havalimanı sivil uçuşlara açılmıştır. Türk Hava Yolları bu havalimanını pilot eğitimleri için Akademi olarak kullanmaktadır. Aydın iline seyahat için genel olarak yolcular bilet sıklığı ve fiyat indirimlerini düşünerek İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na bilet alır. İzmir’den kalkan servislerle Aydın’ın tüm ilçelerine 1-2 saat içerisinde ulaşmak mümkündür.

 

Aydın Hakkında

Ege bölgesinde yer alan Aydın ili yaklaşık 1 milyonluk nüfusu ile Türkiye’nin 20.kalabalık şehridir. Oldukça önemli bir turizm şehrimizdir. Yaz aylarında denizin ve inci gibi kumsalların tadının çıkarılabileceği Didim ve Kuşadası gibi yurt dışında turist çekebilen iki ilçesi vardır. Aydın içinde bulunduğu bölge itibarıyla birçok tarihi esere ve tarihi kalıntılara da sahiptir. Tatil yapmak amacıyla Aydın iline giden birçok kişi, tatillerini aynı zamanda bir kültür turizmine dönüştürür.

 

Aydın Tarihi

Antik zamanlarda Milet, Didyma, Priene ve Nisa gibi şehirler Aydın bölgesinde kurulmuştur. Ama Aydın asıl olarak gelişimini Hititler zamanında yaşamış ve sonra da Lidyalılarla birlikte yükselişe geçmiştir. Şehir ismini Aydınoğulları geldikten sonra almıştır. Önce Aydın Güzelhisarı sonra da Aydın olmuştur. 19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun Ege bölgesindeki sancaklarının vilayet merkezi haline gelen Aydın, Cumhuriyetle birlikte tek başına il statüsüne kavuşmuştur.

Aydın İklimi ve Bitki Örtüsü

Ege Denizi, İzmir, Manisa ve Muğla ile çevrelenmiş olan Aydın ilinde Akdeniz iklimi görülür. Kışın oldukça yağışlıdır, yazları ise daha ziyade sıcak ve kurak geçer. Yaz aylarında sıcaklıklar 45 derecelere dayanabilir. Aydın’da hem maki bitki toplulukları hem de ormanlar bulunur. Yine ilin büyük bir bölümünde tarım, incir yetiştiriciliği ve zeytincilik yapılır. Öyle ki, Aydın ili Zeytin ve İncir yetiştiriciliğinde Türkiye’de üretimde birinci sıradadır.

 

Aydın’ın Yöresel Lezzetler

Aydın ili Ege’nin lezzetli otlarıyla, Akdeniz’in zeytinyağlı yeme alışkanlığını birleştirmiş, oldukça çeşitli yemeklere sahip önemli bir mutfağımızdır. Balık çeşitleri de bir hayli fazladır. İncir ve üzüm üretiminin fazlaca yapıldığı ilde bu meyvelerle yapılan yemekler de mevcuttur. Mutlaka yenilmesi gereken yemekler, yaprak sarması, incir tatlısı, kedirgen kavurma, yuvarlama, paşa böreği, turp otu salatası, arap saçı, ciğer dolması ve börülcedir. Bunların dışında çipura, mercan, kefal, barbunya gibi balıklar da Aydın sofralarında bol bol bulunur.

 

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın ilinin yazın popüler olmasının nedeni sakin bir tatil imkanı sunması ve tarihle iç içe olmasıdır. Didim ve Kuşadası gibi iki popüler tatil beldesine sahip olan Aydın’da ayrıca birçok ören yeri ve müze bulunur.  Özellikle  Aphrodisias Antik Kenti, Alinda Antik Kenti, , Nysa Antik Kenti, Magnesia Antik Kenti ve Tralleis Antik Kent’i mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Kuşadası’nda bulunan cennet bahçesi Dilek yarımadası ve yine Didim’de bulunan Zeus Tapınağı büyüleyici etkileri nedeniyle her yıl binlerce turistin ilgi odağı olur. Aydın’a giderken ya da gelirken yol kenarlarına serili olan taze incir sepetleri ve zeytinyağlı yemeklerin mutlaka tadına bakılmalıdır. Ayrıca Aydın,  tarihi Bafa Gölü’ne yakınlığı nedeniyle de yıl içerisinde sürekli ziyaretçi alır.