CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Erzurum Şehir Rehberi

Erzurum Uçak Bileti

Erzurum’a uçak bileti almak için tüm havayolu şirketlerini tek tek dolaşarak zaman kaybetmeniz gerekmiyor. Siz de biletsorun.com’a tıklayarak Erzurum uçak biletine avantajlı fiyatlar, indirimler ve promosyonlardan yararlanarak sahip olabilirsiniz. Biletsorun.com tüm Erzurum’a giden ve Erzurum’dan kalkan tüm uçakları istediğiniz gün ve saatte listeler ve karşılaştırma yapmanıza imkan tanır. Bu sayede en uygun gün ve saati, en avantajlı fiyatı yakalamış ve güvenli bir şekilde satın almış olursunuz.

 

Erzurum’daki Havalimanları

İlk olarak 1966 yılında askeri olarak hizmet vermeye başlayan Erzurum Havalimanı 1993 yılında uluslararası tarifesiz seferlere açılmış ve daha sonra 2005 yılında yapılan yeni terminal binasıyla sivil havacılığa hizmet vermeye devam etmektedir. Aziziye ilçesi yakınlarındadır. Türkiye’nin 4.büyük havalimanı olan Erzurum Havalimanı, 3810 metrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun 2.pistine de ev sahipliği yapmaktadır.  Apronu 14 uçak kapasitelidir. 8 milyon metrekarenin üzerine kurulu olan havalimanını her yıl yaklaşık 800 bin kişi kullanır. Havalimanından merkeze ve Palandöken Kayak Merkezi’ne servislerle ulaşım sağlanır. Ayrıca, 650 araçlık bir de otoparka sahiptir.

 

Erzurum Hakkında

Doğu Anadolu bölgesinin en büyük ili ve Türkiye’nin de yüzölçümü bakımından 3. Büyük ili olan Erzurum’un nüfusu 762.321’dir. Deniz seviyesinden 1900 metre yüksekliğe kurulu olan Erzurum çok eski zamanlardan beri yerleşim yeri olarak geçer. Tarım ve hayvancılıkla geçinen il son zamanlarda Palandöken’e yapılan yatırımlar sayesinde kış turizminin de gözde şehirleri arasına girmiştir. Kış ayları oldukça soğuk geçer. Yazın ise Türkiye’nin diğer bölgelerine nazaran daha serindir.

 

Erzurum Tarihi

Erzurum ismi Doğu Roma İmparatoru 2. Theodosius’a kadar uzanmaktadır. O dönemde Ermenilerin Karin dedikleri Erzurum, Theodosius öldükten sonra Selçuklu döneminde Erz-i Rum olarak anılmaya başlanmış. Bunun nedenleri arasında Türklerin Theosius’a Erzen demeleri var. Zamanla Erz-i Rum bir şekilde Erzurum’a dönüşüyor ve günümüzdeki halini alıyor.

Doğa şekilleri Erzurum’un yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Soğuk kış şartları ve engebeli araziler nedeniyle şehrin fethi güçleştiği için oldukça korunaklı bir yer haline gelmiştir. M.Ö 3500 yıllarına kadar dayanan Erzurum tarihinde, tarihin başlangıcı itibariyle Romalılar, Bizanslılar, Emeviler, Selçuklular, Moğallar, Safeviler ve Osmanlı İmparatorluğu var. Son olarak Erzurum ili kurtuluş savaşında Rusların elinden kurtarılmıştır.

 

Erzurum İklimi ve Bitki Örtüsü

Türkiye’nin en sert kışlarının yaşandığı bir şehirdir. Karasal iklimin hakim olduğu Erzurum’da kışlar sert ve kar yağışlı, yaz ayları ise kuraktır. Yine de kışın yağan karların erimesi dolayısıyla birçok akarsu bu sularla beslenir. Erzurum yaz zamanları özellikle yemyeşil yaylalarıyla meşhurdur.

Rakım yüksekliği ve bol kar yağışı nedeniyle Erzurum kış aylarını eksi 30 derecelere varan sıcaklıkta geçirir. Bunun nedeni yansıyan güneş ışınlarının fazlalığından dolayıdır. Bu soğuk hava, yazın yeşeren bitki örtüsünün eylül ayı gibi yerini bozkıra bırakmasına neden olur.

 

Yöresel Lezzetler

Erzurum hayvancılığın yapıldığı bir il olduğu için yöresel yemeklerine et ürünleri hakimdir. Ancak köy yaşamı ve soğuk havaların enerji deposu olan hamur işleri de bir hayli çoktur. Erzurum’un simgesi haline gelen Cağ kebabı her halde en bilinen yemeklerden biridir.  Yine Karadeniz’de yapılan kuymağa benzer bir yemekleri de vardır. Hangel, kurut, tirit, lor dolması, kuzu kulağı kavurması gibi yöresel yemekler mutlaka denenmelidir. Bunun dışında tel kadayıf ve kadayıf dolması lezzetli tatlılar arasındadır.

 

Gezilecek Yerler

Erzurum kalesi ve Saat Kulesi, Erzurum’un mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerleri arasındadır. İlhanlılar döneminden kalma Yukutiye medresesi, Osmanlı-Rus Savaşı döneminden kalan savunma tabyaları, Rüstem Paşa Kervansarayı ve geleneksel Erzurum evleri görülmeye değer yerlerdendir.