CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Gaziantep Şehir Rehberi

Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep uçak bileti için havayolu şirketlerini tek tek gezmenize gerek yok. Şimdi biletsorun.com’a gelerek en uygun fiyat seçeneklerini listeleyebilir ve kolaylıkla karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu sayede sizin için en avantajlı Gaziantep uçak biletini bulabilir ve tasarruf etmiş olursunuz. Havayolu şirketlerinin anlık veya günlük olarak sundukları promosyon ve indirimlerin hepsi biletsorun.com’da, tek bir yerde. Pratik ve uygun fiyatlarla Gaziantep uçak bileti almanın en avantajlı adresi biletsorun.com.

 

Gaziantep’teki Havalimanları

1976 yılında hizmete giren Gaziantep Oğuzeli Havalimanı, 2006 yılından itibaren uluslararası havalimanı statüsüne girmiştir. Oğuzeli ilçesi yakınlarından bulunan havalimanının şehir merkezine olan uzaklığı 20 km civarındadır. Havalimanından servis, toplu taşıma ve taksilerle ulaşım sağlanır. Gaziantep Havalimanı’nda yolcuya açık alanlar 5800 metrekaredir ve 400 araçlık bir de otopark bulunur. 2006 itibariyle bu havalimanını kullanan kişi sayısı sürekli artış göstermiştir; yıllık 600 bin kişinin kullandığı havalimanında bugün bu sayı 1 milyonun üzerine çıkmıştır.

 

Gaziantep Hakkında

Eski adıyla Antep olarak bilinen Gaziantep şehri Türkiye’nin sekizinci kalabalık şehridir. Güneydoğu’nun Paris’i olarak adlandırılmasının nedeni hem içinde bulunduğu tarihi zenginlik hem de Güneydoğu Anadolu bölgesinin sanayi bakımından en kalkınmış kenti olmasındandır. Yine limanlara yakınlığı da bu konuda bir avantaj sayılır. Üstelik, Gaziantep dünyada halen yaşanılan en eski kentler arasındadır.

Gaziantep şehrinde irili ufaklı dereler ve ırmaklar vardır ama doğal göl hiç yoktur. Ayrıca, Fırat nehri ve kolları Gaziantep’in en büyük su kaynaklarındandır.  En yüksek yeri ise 1496 metrelik Büyük Sof Dağı’dır. Gaziantep sakinleri büyük çoğunlukta Türk, Kürt ve Araplardan oluşur. Şehir, 1900’lü yılların başından bu yana 5 nüfus bakımında 5 kat büyümüştür.

 

Gaziantep Tarihi

Gaziantep sınırları içerisinde bulunan Dülük antik şehri bu yöredeki en eski kent olarak tarihe geçmiştir. İpekyolu rotasında bulunan bu kent, vakti zamanında da oldukça gelişkin bir kentti. Babil, Mısır, Med, Asur ve Pers medeniyetlerinin himayesine giren bölge milattan sonra Roma’nın eline geçer. Roma burayı Hristanlığın yayılması için bir merkez ilan eder. Daha sonra 1071 yılında Alp Arslan ile birlikte yörenin hakimiyeti Selçuklu’ya ve ardından Dulkadiroğulları ve Memlüklülere geçer. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim komutasındaki Osmanlı ordusu Memlüklüleri Mercidabık savaşında yeninde Ayıntap (Antep) artık bir Osmanlı kenti olur. 1.Dünya savaşından sonra Fransızların eline geçen Antep, 1920 yılında başlayan halk direnişi ile Fransızlara karşı ayaklanır ama başarılı olamazlar. Ancak, Fransa Ankara anlaşması gereğinde 1921 yılında şehri boşaltır. Daha sonra Fransızlara karşı gösterilen bu direnişten ötürü Antep’e “Gazi” ünvanı verilir.

 

Gaziantep İklimi ve Bitki Örtüsü

Gaziantep’te Akdeniz iklimi ve Karasal iklimin bir karışımı görülür. Özellikle yaz aylarının 40 derecenin üzerinde geçmesinden dolayı oldukça bunaltıcı zamanlar geçirilir. Gaziantep genel olarak Aralık ve Şubat ayları arasında yağışlıdır. Denize kıyısı yoktur ve bu nedenle nem oranı da düşüktür. Yine Gaziantep’te çok fazla doğal ormana rastlamak mümkün değildir. Toprakların %60’ında tarımla uğraşılır.

 

Yöresel Lezzetler

Gaziantep mutfağı koruma altında olan bir mutfaktır. UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmiştir. Yaklaşık olarak 300’ün üzerinde yemek çeşidi bulunur. Bu sebeple gurme turlarının başlangıcı olarak görülür. En meşhur yemekler kebap ve et yemekleridir. Antep Baklavası ise adını tüm dünyaya duyuran önemli bir tatlıdır. Bunlardan başka altı ezmeli kebap, arap köftesi, beyti, cağırtlak kebap, doğrama, ekşili taraklı kebap, erik tavası, firik pilavı, lahmacun, patlıcan kebabı, sarımsak kebabı, soğan kebabı, şiveydiz gibi yemekler Gaziantep mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır.

 

Gezilecek Yerler

Gaziantep kalesi şehrin tam göbeğinde bulunur. Birçok yerli yabancı turist tarafından ziyaret edilen Bakırcılar Çarşısı mutlaka görülmesi gereken yerler içerisindedir. Burada eski evler görülebilir ve Antep’e özgü hediyelikler satın alınabilir. Gaziantep arkeolojik kalıntılar bakımından da oldukça zengindir. Zeugma Antik Kenti, Zeugma Mozaik Müzesi ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmelidir.