CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Kastamonu Şehir Rehberi

Kastamonu Uçak Bileti

Kastamonu’ya mı gitmek istiyorsunuz? Peki ya uçak biletini nereden alacaksınız? Eğer hiçbir fikriniz yok ve bu konuda zaman kaybetmek istemiyorsanız hemen biletsorun.com’a gelerek Kastamonu uçak biletinizi alın. Çünkü biletsorun.com sizin için Kastamonu uçak biletlerinin tümünü listeler ve bu sayede erken davranarak kampanyalardan da yararlanmış olursunuz.

 

Kastamonu’ya gideceğiniz günü yazdıktan sonra tek yapmanız gereken uygun gördüğünüz bileti biletsorun.com’dan güvenle satın almaktır.

 

Kastamonu’daki Havalimanları

1959 yılında kurulan ama yolcu yetersizliğinden dolayı seferlerin iptal edildiği Kastamonu Havalimanı 1990 yılında yeniden açılmış ama yine kullanılmamıştır. 2013 yılında tekrar açılan ve birçok revizyona uğrayan havalimanı bugün Uzunyazı ilçesinde hizmete devam etmektedir.  Kastamonu Havalimanı Ilgaz dağları ve turistik Safrabolu’ya yakınlığı nedeniyle tercih edilmeye başlanmıştır. Şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Havalimanından İstanbul ve İstanbul aktarmalı seferler gerçekleşir.

 

Kastamonu Hakkında

Türkiye’nin kuzeyinde, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Kastamonu ilinin nüfusu 372.633 kişidir. Nüfusunun büyük çoğunluğu şehirde yaşar.  13.108 kilometrekarelik alana kurulu olan Kastamonu ilinde kilometrekareye düşen kişi sayısı 28’dir. Diğer illere göre daha seyrek bir nüfus var denilebilir. Kastamonu ilinin Karadeniz’e, Sinop’a, Çorum’a, Çankırı’ya ve Karabük’e sınırı vardır. Şehrin plaka kodu 37, il alan kodu ise 366’dır.

 

Kastamonu Tarihi

Kastamonu’nun isim kökeninin Bizans İmparatorluğu’na bağlı olduğu düşünülmektedir. Bölgede o zamanlar var olan Kommenos Hanedanlığı’ndan ileri gelir. Buraya Kommenlerin Kalesi yani Kastra – Kommen denilmiştir. Yapılan araştırmalar, o dönemdeki yazılı kaynaklarda ilin isminin Castamon olarak geçtiğini göstermektedir.

 

Kastamonu tarihi Eski Taş Çağı’na kadar gider. Bu dönemden günümüze kadar bu bölgede sürekli bir yerleşim olmuştur. Bilinen yazılı tarih ise Hititlerle başlamıştır. Hititlerden sonra Frigler gelmiş ve daha sonra da bölgeyi Lidyalılar kontrol etmiştir. M.Ö 400’lü yıllarda tüm Anadolu’yu ele geçiren Büyük İskender, Kastamonu’yu da bir Makedon şehri haline getirmiştir. Onun ölümünden sonra ise bu bölge önce Perslerin daha sonra da Romalıların eline geçmiştir. Roma Devleti parçalandıktan sonra da Bizans İmparatorluğu bölgede hakimiyet kurmayı başarmış, ardından Anadolu’ya giren Selçuklular bu toprakları ele geçirmiştir. Kastamonu’da yerleşik olan Türkler, Osmanlı Devleti’nin İstanbul’a gerçekleştirdiği seferlere büyük destek vermiş, o dönemde il oldukça önemli bir ilim merkezi haline de gelmiştir. Tarihler 1460 yılını gösterdiğinde ise Fatih Sultan Mehmet, Sinop bölgesi ile Kastamonu’yu tamamen Osmanlı Devleti’ne bağlamıştır.  Bu tarihten Milli Mücadele dönemine kadar da Kastamonu Bolu sancağına bağlı olarak kalmıştır.

 

Kastamonu İklimi ve Bitki Örtüsü

Kastamonu’da iki çeşit iklim hüküm sürer. Kuzeyinde Karadeniz iklimi güneyinde ise İç Anadolu’nun kara iklimi görülür. Kıyıya paralel olarak uzanan İsfendiyar Dağları, Karadeniz ikliminin iç kısma girmesini önler. Kıyılarda yağış daha fazladır. Kastamonu bitki örtüsü bakımından çok zengindir. İl topraklarının % 67’si orman ve fundalıklarla, % 29’u ekili-dikili alanlarla, % 6,5’i çayır ve meralarla kaplıdır. % 1,5i tarıma elverişsiz topraklardır. 

 

Kastamonu’nun Yöresel Lezzetleri

Kastamonu'da binlerce yıllık bir kültür birikimi ve il sınırlarındaki coğrafi çeşitlilik yemek kültürünün zenginliğinde kendisini gösteriyor. Kastamonu yemek kültüründe 812 çeşit yemek tespit edilmiş ve bu yemeklerden yaklaşık olarak 500 adetinin Anadolu'nun diğer yörelerinde bilinmediği ortaya çıkmıştır. Genel anlamda ekmekler, çorbalar, et yemekleri, hamurlu yemekler, sebze yemekleri, tatlılar ve içecekler olarak ana başlıklara ayrılan Kastamonu mutfak kültürü içinde ayrıca sanayi bitkileri, şekercilik ve meyveciliğin de yeri vardır. Cırık tatlısı, etli ekmek, hasude, ekşili pilav, bandurma, keşkek, köle hamuru gibi yemekler vardır.

 

Kastamonu’da Gezilecek Yerler

Kastamonu’nda birçok tarihi ve doğal güzellik vardır. Bunlar Kambur Köprü, Rıfat Ilgaz Müzesi, İsmail Bey Külliyesi, Tarihi Kastamonu Konakları, Kastamonu Kalesi, Valla Kanyonu, Karacehennem Boğazı ve Kastamonu Yaylalarıdır.