CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Kayseri Şehir Rehberi

Kayseri Uçak Bileti

Kayseri’ye uçak bileti bakmaya başlayıp havayolu şirketlerindeki onlarca biletin arasında sıkılıp vazgeçenlerden olmayın. Biletsorun.com ile tüm Kayseri uçak biletlerini aynı anda düzenli bir sırada görebilir, tam da istediğiniz saatlerdeki biletler arasından kolayca karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Biletsorun.com sayesinde tüm havayolu şirketlerinin promosyonlarını da karşılaştırma imkanı bulursunuz. Tek yapmanız gereken biletsorun.com’a girip uçuş noktalarınızı, gününü ve kişi sayısını belirlemek. Bundan sonra biletsorun.com’da. En uygun Kayseri uçak biletini pratik bir şekilde bulacaksınız.

 

Kayseri’deki Havalimanları

Kayseri Erkilet Havalimanı 1988 yılında kurulmultur ve hem sivil hem de askeri kategoride bir havalimanıdır. Havalimanının hemen yanında 12. Hava Ulaştırma Komutanlığı bulunur. Askeri nakliye uçaklarının havalimanını yoğun olarak kullanımı görülür.

 

Kayseri Erkilet Havalimanı sivil taşımacılıkta iç ve dış hatlara hizmet verir.  Avrupa’nın Berlin, Kopenhag, Amsterdam, Viyana gibi önemli şehirleri ve daha birçoğuna uçuş bulunur.  Havalimanını kullanan yıllık ortalama yolcu sayısı 1 milyonun üzerindedir.

 

Kayseri Hakkında

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kayseri ilinin nüfusu 1.322.376 kişidir. Kayseri nüfus bakımından Türikiye’nin en kalabalık 15. Şehri olmuştur. Toplam 16 ilçesi bulunan şehir 17.170 kilometrekarelik bir alana kuruludur ve bu bakımdan da İç Anadolu’da Ankara ve Konya’dan sonra 3. Büyük ildir. Kayseri’nin deniz seviyesinden yüksekliği 1054 metredir ve il plaka kodu 38’dir.

 

Kayseri Tarihi

Kayseri ismi Latince Caesarea’dan gelir. Julius Caesar’ın lakabı olan kelimedir. Kayseri bu kelimenin Arapçasından Türkçeleştirilmiştir. Kente eskiden Mazaka ve Kaisareia denilmekteydi. Bölgede uzun süre Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürdükten sonra Selçuklular ve Osmanlı Devleti gelmiştir. Kayseri ili 1988 yılında çıkan bir kanunla il statüsünü kavuşmuştur.

 

Kayseri İklimi ve Bitki Örtüsü

Kayseri tipik bir İç Anadolu şehridir. Genellikle bozkırlardan ve kısa boylu bitkilerle örtülmüştür. Bölgede, diğer şehirlerde olduğu gibi Karasal iklim hüküm sürer. Yazlar oldukça kurak ve sıcak geçer. Sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos aylarında 40 derecenin üzerinde seyreder. Kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında sıcaklıklar eksi 30 derecelere kadar düşer.  Kar yağışı sıklıkla görülür.

 

Kayseri’nin Yöresel Lezzetleri

Kayseri' nin zengin bir mutfak kültürü vardır. Kayseri adıyla adeta özdeşleşmiş olan pastırma ve sucuğun ünü yurtdışına taşmıştır. Nefis yemek çeşitleri arasında mantı' nın özel bir yeri vardır. Günlük sofaraların dışında, ziyafetlerde ve düğünlerde çok özel yemekler hazırlanır.  Pehli, sulu köfte, pirinçli köfte saç kebabı, fırınağzı, karın mumbar, yağbari, pöç, kovalama, üzüm yemeği etli ve yumurtalı yemeklerin en ünlüleridir. 


Tatlılar ise zengin bir çeşide sahiptir ; Açma baklava, oklava baklava, güllü baklava, kamış baklava, fincan ağzı, nevzine,un helvası, telteli, dut pekmezi, aside, incir dolması Kayseri sofralarını süsleyen tatlılardır.

 

Kayseri’de Gezilecek Yerler

Kayseri, tarihi oldukça eskiye giden önemli bir kenttir. Yüzyıllar boyunca birçok devlet gelip geçmiş ve kendilerinden birçok iz bırakmıştır. Bu bakımdan Kayseri’de müzeler önemli bir yer tutar. Arkeoloji Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Ahi Evran Sanatkarlar Müzesi, Mimar Sinan Müzesi, Kayseri Kalesi Arkeoloji Müzesi, Gevher Nesibe Tıp Müzesi ve Sultansazlığı Kuş Müzesi Kayseri’nin önemli müzeleri arasındadır.  Yine Erciyes Dağı Kayseri için önemli bir kış turizmi kaynağıdır. 3.917 metre yükseklikte olan bu görkenli dağ, kışın kayak yapılmasına imkan tanır. Ayrıca, Kayseri ilinde bulunan zengin mineralli kaplıcalar da sağlık turizmi yapılmasına elverişlidir.  Kıranardı Kent Ormanı, Kapuzbaşı Şelaleleri ve dünyanın sayılı kuş yuvalarından biri olan, çok önemli 250 kuş türüne ev sahipliği yapan Sultan sazlığı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.