CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Konya Şehir Rehberi

Konya Uçak Bileti

Konya uçak bileti için en uygun fiyat seçeneklerini biletsorun.com aracılığıyla görebilirsiniz. Biletsorun.com sizin için tüm havayollarının tarayarak Konya uçak biletlerini pratik bir şekilde önünüze listeler. Hangi firmanın gidiş saatleri daha uygun, hangi firmanın fırsatları daha avantajlı veya hangi firma o gün için Konya uçak biletlerinde promosyon, indirim uyguluyor, hepsini aynı listecde görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken uygun gördüğünüz bileti biletsorun.com’dan güvenle satın almaktır. Biletsorun.com’un zamandan ve paradan tasarruf ettiren avantajlarını kaçırmayın.

 

Konya’daki Havalimanları

Daha önce askeri üs olarak kullanılan Konya Havalimanı, 2000 yılı itibarıyla artık sivil uçuşlara da açılmıştır. Selçuklu ilçesinde bulunan havalimanı servis ve taksilerle ulaşım sağlanmaktadır. 270 araçlık otoparkı bulunan havaalanının toplam büyüklüğü 141 bin metrekaredir. Açıldığı günden bu yana yolcu sayısı sürekli artış gösteren Konya Havalimanı, bugün yıllık 600 ila 800 bin kişiyi ağırlamaktadır.

 

Konya Hakkında

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Konya, 41.000 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye’nin en büyük şehridir. 31 ilçesi bulunan şehrin nüfusu ise 2.108.808 kişidir. Kilometrekareye 51 kişi düşer.  Şehrin plaka kodu 42, il alan kodu ise 332’dir. Oldukça gelişmiş olan Konya’nın bir diğer özelliği ise dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’e ev sahipliği yapmasıdır. Çatalhöyük 2012 yılında UNESCO Tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

 

Konya Tarihi

Konya isminin kökeni Kutsal tasvirler için kullanılan “ikon” kelimesidir. Hatta bu konuda mitolojik hikayeler bile yer alır. Zamanın birinde şehre musallat olan bir ejdarhayı öldüren kahraman adına bir anıt yapılmış ve üzerine de bu olay çizilmiştir. Bu anıta ise İkonion adı verilmiş daha sonra bu kelime İcconium’a dönüşmüştür. Roma ve Bizans döneminde şehrin ismi Tokonion, Conium, Stancona, Cogne, Conia ve Konia olmuştur. Araplar geldiğinde ise kentin ismini Kuniya olarak değiştirmiş daha sonra Osmanlı döneminde ise şehrin ismi bugünkü haline Konya’ya dönüşmüştür.

 

Konya, dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin de en eski yerleşim yerlerinden biridir. Yerleşim tarihi Prehistorik döneme kadar gider.  Hititler kentin ilk büyük kavmidir. Daha sonra bölgeye Frigler gelmiş ve daha sonra sırasıyla Lidyalılar ve Romalılar kenti ele geçirmiştir.  Bu dönemde Konya Hristiyanlığın dini merkezlerinden birine dönüşmüştür.  Daha sonra Selçukluların ve Osmanlı Devleti’nin eline geçen Konya 1. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan Kurtuluş Savaşı’nda da büyük bir öneme sahip olmuştur. Birçok İç Anadolu şehri gibi işgalden uzak olan Konya, bu nedenle savaşın lojistik merkezi haline gelmiş, yaralıların tedavileri burada yapılmış, cephaneler ve askerlerin ihtiyaçları buradan yola çıkmıştır.

 

Konya İklimi ve Bitki Örtüsü

Konya tipik olarak Karasal iklimin görüldüğü bir İç Anadolu şehridir. Yazlar oldukça kuru ve sıcak geçer. Yaz aylarında sıcaklık 40 derece ve üzerindedir. Kışları ise soğuk, sert ve yağışlıdır. Daha güneyde olmasına rağmen kışlar diğer şehirlere göre daha soğuk geçer. Bunun nedeni ise Toros Dağ sıralarının güneyden gelen yumuşak havayı önlemesidir.  Kışın sıcaklıklar eksi 20 dereceler ile eksi 30 dereceler arasında seyreder.

 

Konya’nın Yöresel Lezzetleri

Oldukça zengin bir beslenme kültürüne sahip olan Konya mutfağına, genellikle kuzu ve koyun etiyle yapılan yemekler ve hamur işleri hakimdir. İçinde, bıçak ile kıyma haline getirilmiş incecik et parçalan, soğan, domates ve biber bulunan etli ekmek ile et suyuyla ıslatılmış ekmeğin üzerine kıyma, sarımsaklı yoğurt ve kızdırılmış tereyağı dökülmesiyle yapılan tirit ise en ünlü yöresel yemeklerindendir. Bunun dışında Çebiç, Fırın Kebap, Etli Ekmek, Erik Dolması, Konya Sıkması ve Çöpleme vardır.

 

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya çok eski zamanlardan beri birçok kavme ev sahipliği yapmış ve önemli bir dini ve kültürel merkez haline gelmiştir. Bu sebeple Konya’da birçok müze ve tarihi, kültürel alan gezilebilir. Mevlana Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Sırçalı Medrese, Etnoğrafya Müzesi gibi yerler Konya’ya gelindiği zaman görülmesi gerekir. İnbaşı Mağarası, Obruk Yaylası, Kilistra Kaya Mezarları, Körükini Mağarası, Balatini Mağarası gibi yerler de mutlaka görülmelidir.