CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon Uçak Bileti

Biletsorun.com sizler için en uygun Lizbon uçak biletini sunuyor. Lizbon’a gitmeye karar verenlerin ilk adresi olan Biletsorun.com’dan istediğiniz gün ve saatteki tüm havayolu şirketlerindeki uçuşları karşılaştırabilir ve tüm indirimleri vakit kaybetmeden yakalayabilirsiniz. Üstelik Lizbon uçak bileti için rezervasyon yapabilir yada biletlerinizi gidiş-dönüş olarak güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

 

Lizbon Havalimanı

Portekiz'in başkenti Lizbon'da bulunan Portela Havaalanı, uluslararası bir havaalanıdır. Yakın çevrede bulunan yerleşim birimi olan Portela'dan adını almıştır. Aynı zamanda Lizbon Havaalanı olarak da bilinir.

 

1942 yılında 4 adet 1.000 m.'lik pist ile açılmış ve kısa süre sonra genişletilmiş olan Portela Havaalanı Portekiz'in uluslararası yolcu taşımacılığındaki ana kapılardan biridir. Güney Avrupa'daki en geniş havaalanlarından biri olma özelliği de taşıyan havaalanı  Boeing 747 gibi büyük boyutlu uçakların inmesine imkân verebilecek iki tane ana piste sahiptir.

 

Lizbon Hakkında

Portekiz’in batısında yer alan Lizbon, ülkenin batısında yer alır. Atlantik Okyanusu sahili üzerine kurulmuş olan şehir, Tagus Nehri’nin Atlantik Okyanusu’na dökülen kısmında kurulmuştur.

 

Lizbon, aynı zamanda İber yarımadasının da önemli bir finans ve ekonomi merkezidir. Portekiz’in en kalabalık şehri özelliğini de taşıyan Lizbon, ülkenin en zengin kentidir. Portekiz’de faaliyet gösteren şirketlerin çoğunun merkezi Lizbon şehrinde bulunmaktadır.

 

Lizbon İklimi

Lizbon şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir Lizbon şehrinin yıllık ortalama sıcaklığı 16.9'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 691 mm’dir.

 

Lizbon Gezilecek Yerler

Lizbon, kaşiflerin diyarı olarak da bilinir. Portekiz’in en kalabalık şehri olma özelliğini de taşıyor aynı zamanda. Arnavut kaldırımlı yolları ve tramvayları ile farklı bir atmosfer hakim şehirde. Birçok noktadan tepeden izleyebileceğiniz bir şehir. Sao Jorge Tepesi şehri tepeden seyredebileceğiniz çok güzel bir nokta. Bu tepeden görünen manzara çoğu zaman sanatçılara da ilham kaynağı olmuş.

 

Bir diğer ziyaret edebileceğiniz yer ise Kaşifler Anıtı. Bir kaşifler şehri olarak bilinen Lizbon’dan Vasco de Gama, Macellan gibi birçok kaşif bu şehirden çıkmış. Bu kaşifleri en çok destekleyen ise Prens Henry olmuş. Bu neden Kaşifler Anıtı'nda e’ önde Prens Henry ve arkasında diğer kaşifler bulunuyor.

 

Lizbon Belem Kulesi, 25 Nisan Köprüsü, Augusto Caddesi, Alfama gibi tarihi mimarileri ve atmosferleri ile dikkat çeken bölgeleri ziyaret edebilirsiniz.

 

Lizbon Lezzetleri

Lizbon her damak tadına uygun restoranlar bulabileceğiniz bir şehir Aynı zamanda balık çeşidi olarak da çok zengin.

 

Sardinhas assadas (mangalda pişirilmiş sardalye balığı) ve pastéis de bacalhau (balık kekleri) kentin en popüler yemeklerindendir.

 

Kent merkezi olarak bilinen Baixa, geleneksel teras kafeleri ile ünlüdür. Geleneksel restoranlar için Bairro Alto bölgesindeki restoranları tercih edebilirsiniz.

 

Ünlü Portekiz şarapları ise Lizbon mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasındadır.