CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Malatya Şehir Rehberi

Malatya Uçak Bileti

Malatya’ya uçak bileti arıyorsanız, biletsorun.com’a gelerek istediğiniz gün ve saatte uygun fiyatlı uçak bileti bulabilirsiniz. Biletsorun.com tüm havayolu firmalarının uçak biletlerini listeler ve o güne ait tüm promosyonlar ile kampanyaları da gösterir. Kolayca bunlar arasından karşılaştırma yapabilir ve en uygununu güvenle seçebilirsiniz. Biletsorun.com sayesinde paranız cebinizde kalır, zamanınız sizin olur.

 

Malatya’daki Havalimanları

Malatya Erhaç Havalimanı Malatya şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunur.  1941 yılında hizmete açılan havalimanı hem askeri hem de sivil uçuşlara imkan tanımaktadır. Toplam 8,5 milyon metrekarelik bir alana kurulu olan havalimanında VIP salonu ve bir de 100 araçlık bir otopark vardır. Malatya Erhaç Havalimanı dış hatlara da açıktır. Düsseldorf ve Frankfurt aktarmalı olarak birçok Avrupa şehrine uçuşlar gerçekleştirilmektedir.  Yıllık ortalama 500 bin civarında yolcuyu ağırlayan Malatya Havalimanı şehrin hem Türkiye hem de yurtdışıyla bağlantısında önemli bir yere sahiptir.

 

Malatya Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Malatya şehrinin nüfusu 772.904’tür. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri olan Malatya Türkiye’nin de 27. Kalabalık şehri olarak geçer.  Toplam 13 ilçeye sahiptir. İl plaka kodu 44, il alan kodu ise 422’dir. Malatya’nın siyasi tarihimizde de önemli bir yeri vardır. Sakinleri arasından İsmet İnönü ve Turgut Özal gibi 2 cumhurbaşkanı çıkarmıştır. Bu bakımdan Türkiye’de tektir.

 

Malatya Tarihi

Şehrin ilk ismi, yapılan çalışmalara göre Melita olarak geçer. Bulunan Hitit tabletlerinde ise Maldia’dır. İsim kökü Melid olarak düşünülmüştür ve bal anlamına gelir. Araplar şehri ele geçirdiğinde Malatiyye demişler ve daha sonra şehrin ismi bugünkü ismine dönüşmüş.

 

Malatya tarihi oldukça eskidir. Kazı çalışmaları sonucunda buradaki ilk yerleşimlerin bundan 8000 sene öncesine dayandığı bulunmuştur. Önemli bir ticaret yeri olduğu için sürekli savaş almış ve birçok kavim gelip geçmiştir. Tarih boyunca çok defa istilaya uğradığı için o zamanlardan bugüne çok fazla şey kalmamıştır. Bilinen ilk büyük yerleşimci kavim Hititlerdir. Daha sonra Asurlular ve Büyük İskender gelmiştir. Medler, Persler, Romalılar ve Bizanslılar sırasıyla şehri ele geçirmiş, sonrasında ise Selçuklular Malatya’nın sahibi olmuştur. Malatya 1515 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu yönetimine girmiş ve o dönemden bugüne kadar gelmiştir. 2012 yılında büyük şehir belediyesi olmuştur.

 

Malatya Bitki Örtüsü

Malatya tipik bir Doğu Anadolu şehridir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü ilde kışlar sert geçer. Yalnız, son dönemde devreye giren barajlar ve artan su potansiyeli dolayısıyla ikliminde yumuşama olmuştur. Kışları artık çok sert geçmemektedir. Doğu Anadolu’nun daha ılıman iklime sahip illeri arasındadır. Sıcaklıklar kışın eksi 20 derecelere kadar düşer. Yazın ise 40 derecenin üzerindedir.  Bitki örtüsü genel olarak çayır ve meradır. Malatya’nın % 30 kadarı ekime elverişli alan olarak geçer. Yalnızca %10’luk bir kısmı ormanlık alandır.

 

Malatya’nın Yöresel Lezzetleri

Malatya mutfak kültürü, zengin bir görünüm arz eder ve genellikle bulgur ağırlıklıdır. Özel günlerde yapılan kutlama, tören, çocuk görme, adak adama gibi günlerde yemeklerin çeşitliliği gözlenir. Mutfak kültüründe önemli bir yeri ekmek çeşitleri tutar. Bunlar; tandır etmeği, yufka ekmek, kınalı ekmek, taplama ekmeği, bazlama, ekşili ekmek, ballı ekmek, otlu ekmek, pileke, dönderme, taş küllüğü, tutmaç, saç yüzü, yağlı ekmek, saç üstü...  Çorbalar; mercimek çorbası, kavurmalı erişte-bulgur çorbası, tarhana çorbası, kara çorba, pıtpıtı çorbası, gendime çorbası, kulak çorbası, döğme çorbası, pirinç çorbası, ayali çorba, pirpirim çorbası, kelle-paça çorbası, ekşili çorba, keşli çorba, gurut çorbası, aşure çorbası, malhıta çorbası vb. sayılabilir. Köfteler; Malatya mutfağında önemli bir yer tutar. Ana malzeme bulgurdur. Malatya'da 70'den fazla köfte çeşidi olduğu bilinmektedir.

 

Malatya’da Gezilecek Yerler

Malatya Kalesi, Karakaya Baraj Gölü, Battalgazi Camii, Mustafa Paşa Kervasarayı, Yusuf Ziya Paşa Bedesteni, Etnoğrafya Müzesi ve Malatya Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.