CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Muğla Şehir Rehberi

Muğla Uçak Bileti

Muğla’ya uçak bileti arıyorsanız, biletsorun.com’a gelerek istediğiniz gün ve saatte uygun fiyatlı uçak bileti bulabilirsiniz. Biletsorun.com sayesinde tüm havayolu şirketlerinin Muğla uçak biletlerini tek bir sayfada görüntüleyebilir, kolayca karşılaştırma yapabilir ve en uygununu güvenle seçebilirsiniz. Havayolu şirketlerinin o an için sundukları tüm promosyon ve kampanyalardan da faydalanmış olursunuz. Biletsorun.com sayesinde paranız cebinizde kalır, zamanınız sizin olur.

 

Muğla’daki Havalimanları

Muğla ili Bodrum-Milas Havalimanı ve Dalaman Havalimanı olmak üzere iki uluslararası havaalanına sahipitir. Bunlardan ilki 1989 yılında hizmet vermeye başlayan Dalaman Havalimanı, merkeze 6 km uzaklıktaki Dalaman ilçesi sınırlarındadır ve hem sivil hem de askeri hava ulaşımına açıktır. Yine havalimanının güney ucunda bir askeri üs de bulunur. 21 uçak kapasiteli bir aprona sahiptir. Muğla ilinin ikinci bir havalimanı ihtiyacı doğunca, 1994 yılında Bodrum-Milas Havalimanı’nın temelleri atılmış ve 1998 yılında dış hatların da devreye girmesiyle Muğla için ikinci bir uluslararası havalimanı devreye girmiştir. Bodrum-Milas havalimanı Bodrum’a 32, Milas’a 12 km uzaklıktadır. Bölgedeki turistik bölgelere olan yakınlığı nedeniyle her yıl 5 milyondan fazla insanı ağırlar.

 

Muğla Hakkında

866.665 kişilik nüfusu ile Muğla ili Türkiye’nin en kalabalık 24. Kentidir. Ege bölgesi ile Akdeniz bölgesinin tam arasında bulunan Muğla, konumu itibariyle Türkiye’nin en güzel yerleşim yerlerinden biri sayılır. Topraklarının büyük bir çoğunluğu Akdeniz bölgesindedir. Hem gelişmiş deniz turizmi hem dezengin  kültür mirası bakımından sadece Türkiye’de değil, dünyadaki ender şehirlerden biridir. Yılda 5 milyon kişiden fazla insan Muğla’yı ziyaret eder. İlin ana geçim kaynağı turizm olsa da, verimli topraklarıyla oldukça çeşitli tarım alanlarına da sahiptir. Narenciye üretiminde önemli bir yerdedir. Zeytincilik hemen hemen her ilçede yapılır.

 

Muğla Tarihi

Antik Karya’nın en önemli kentlerinden biri olmuştur Muğla. Yüzlerce yıl Lidya ve Likyalılarla yaşamıştır. Daha sonra Mısırlıların, Asurluların ve İskitlilerin himayesi altına giren şehir Perslerin eline geçmiş ve sonra da Büyük İskender tarafından alınmıştır.  Hitit ve Roma tarafından da bir süre yönetilen şehir 1280’li yıllarda Türk topraklarına katılmış ve 1391 yılında da Yıldırım Beyazıd tarafından bir Osmanlı iline dönüşmüştür. İşin ilginç yanı yöreye daha önce hakim olan Menteşe Beyliği merkezi Milas yapmışken, Osmanlı devleti merkezi Muğla’ya taşımıştır. Birinci Dünya savaşında Muğla İtalyanlara bırakılmış daha sonra Muğla ili içerisinde bir direniş harekatı başlamıştır. Yunanlılar ile İtalyanların arasındaki çekişmeden faydalanan halk çok başarılı çarpışmalarda bulunmuş ve son olarak 1921 yılında İtalyanlar Muğla’dan çekilmek zorunda kalmıştır.

 

Muğla İklimi ve Bitki Örtüsü

Muğla, Akdeniz ikliminde olan bir kenttir.  Menteşe dağlarının denize paralel uzanmasından dolayı Muğla’nın yüksek yörelerinde Akdeniz dağ havası hakimdir.  Yazlar oldukça kurak geçer, yağışları büyük çoğunluğu kışın görülür. Bitki örtüsünün büyük kısmını tarıma elverişli alanlar oluşturur. Muğla oldukça verimli topraklara sahiptir. Ayrıca orman bakımından da zengindir.

 

Muğla’nın Yöresel Lezzetleri

Muğla mutfağının en bilinen yemeği Tarhanadır. Yaz zamanları her köyde, her evde Muğla’ya özgü olan tarhananın yapılışını ve kurutuluşunu görebilirsiniz. Zeytincilik geliştiği için zeytinyağlı yemekler ve ot kültürü de gelişmiştir. Yemeklerde mutlaka sebze bulunur. Keşkek ve Muğla kebabı da mutlaka denenmelidir.

 

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla tarihi bakımdan çok zengin bir bölgedir. Muğla’da yaklaşık 103 ören yeri bulunur. Knidos, datça yarımadasının ucu az bilinen ama tarihi olarak çok değerli olan bir yerdir. Yine Muğla’nın eski zamanlardan kalan evleri de tarihi özellikler barındırır. Bu yerlerin de görülmesi gerekir. Ve elbette turizm; Muğla ili 1500 km’ye varan kıyı şeridiyle ziyaretçilerine muazzam güzellikler sunar. Fethiye, Bodrum, Datça ve Marmaris en bilinen ve Türkiye’nin gözde tatil beldelerindendir.