CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Muş Şehir Rehberi

Muş Uçak Bileti

Muş’a gitmek için bilet aramaktan yorulduysanız, biletsorun.com’un size bir teklifi var: Artık uçak bileti ararken hangi havayolunu seçip hangi bileti almanız gerektiğiyle ilgili kafanız karışmayacak. Biletsorun.com sizin için tüm havayolu şirketlerinin Muş uçak biletlerini kampanyaa ve indirimleriyle beraber aynı anda listeliyor. Bu sayede hiçbir şeyi kaçırmamış olur ve sizin için avantajlı olan biletleri anından görmüş olursunuz.

 

Muş’taki Havalimanları

Sivil ve askeri kategoridedir. Şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Muş Havalimanı 815 metre karelik yolcuya açık alanlarıyla küçük boyutlu bir havalimanıdır. Ancak, boyutlarının aksine sıklıkla kullanılan, yıllık 200 bine yakın yolcu ağırlamaktadır. Muş Havalimanı’ndan yalnızca iç hat uçuşları gerçekleşmektedir. Havalimanında ayrıca 40 araçlık bir de otopark bulunur.

 

Muş Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesinin bir şehri olan Muş’un nüfusu 188.550 kişidir. Bunun yarısı şehirde yarısı ise kırsal kesimdedir. 1400 metre yükseklikte kurulu olan şehirde kilometrekareye 1.6 kişi düşer.Bu rakam şehrin oldukça seyrek olduğunu gösterir.  Muş 1929 yılına kadar Bitlis’e bağlıyken, bu tarihten itibaren il merkezi konumuna kavuşmuştur. Muş merkez ilçesi, kuzeyden Varto; doğudan Bulanık, Hasköy veKorkut ile komşudur. Malazgirt ilçesi ile sınırı yoktur. Solhan veKulp ile de sınırdaştır.

 

Muş Tarihi

Asur kaynaklarına göre Muş yöresi MÖ 13. yüzyılda Urartulara bağlı Nairi ülkesinin sınırları içerisindeydi. Daha sonra sırasıyla İskit, Med, Pers,Makedon, Selevkos, Roma, Part, Arsakes ve Bizans yönetiminde kaldı. Birkaç kez Romalılar ile Partlar ve Bizanslılar ile Sasaniler arasında el değiştirdi. Daha sonra Emevilerin ve Abbasilerin egemenliğine girdi. Daha sonra göçebe Türkmen topluluklar yöreye yerleşmeye başladı.

Malazgirt Meydan Muharebesi'nden sonra Selçuklu toprağı haline gelen Muş kenti, Sökmenoğulları (Ahlatşahlar) daha sonra da Eyyubiler egemenliğine girdi. Şehir 13. yüzyılda Anadolu Selçuklularınca imar edildi. Karakoyunlu ve Akkoyunlu egemenliğinin ardından kısa süre Safevilere bağlanan kent, Safevilerin karşısında yer alan Şerefhanların etkisiyle 1514'de Osmanlı egemenliğine girdi. Osmanlı döneminde nüfusun büyük çoğunluğunu Ermeniler oluşturuyordu.

 

 

Muş İklimi ve Bitki Örtüsü

Muş ili diğer Doğu Anadolu şehirleri gibi Karasal iklimin etkisi altındadır. Kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Sıcaklıklar eksi 30 derecelere kadar geriler. Don olayı görülür ve karlı gün sayısı 100 günün üzerindedir. Yazın bölge sıcaktır ve kurak geçer. Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar 30 derecenin üzerine çıkar ve hatta 40 derecelere dayanır.  Muş’un % 52 kadarı çayır ve meralık alandır. % 11 kadarı da ormanlıktır. Ormanlık kısımda meşe ağaçları çoğunluktadır. Geri kalan % 30’luk kısım ise ekime elverişli alanlar olarak geçer. 

 

Muş’un Yöresel Lezzetleri

Muş'ta yiyeceklere ayrı bir önem verilir. Kış mevsimi çok uzun olduğundan güz mevsimi gelmeden önce her aile kışın yiyecek gıda maddelerinin tedarikine başlar. Et sıkıntısını gidermek isteyen Kavurma yapar. Kavurma koyun, kuzu ve danadan yapılır. Kesilen etler küçük parçalara bölünerek haşlanır. Tenekelere doldurularak kışa saklanır. Sebze sıkıntısını gidermek için ise  yazın alınan sebzelerden (baldırcan) domates, (isot) biber, (kara baldırcan) patlıcan, bakla, hıyar kabuğu, reyhan, nane, gibi sebzeler kurutulur, torbalara doldurularak kışın yemek yapılır. Yine tarhana ve erişte de kış için hazırlanan yemekliklerdendir.


 

Muş’ta Gezilecek Yerler

Arak Manastırı eski Roma’dan kalan önemli bir yapıdır. Eskiden bu bölgenin çok iyi üzümleri olduğu ve şaraplar yapıldığı rivayet edilir. Muş merkezde bulunan Muş Kalesi de görülmelidir. Şimdilerde Muşlular için mesire yerine dönüşmüştür.  Bunlardan başka Murat Köprüsü, Alaaddin Bey Hamamaı, Varto Kayalıdere Ören Yeri ve Muş Ulu Camii diğer ziyaret edilmesi gerekilen yerlerdendir.