CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Samsun Şehir Rehberi

Samsun Uçak Bileti

Karadeniz’in en önemli kentlerinden biri olan Samsun iline uçak bileti almak biletsorun.com sayesinde artık çok kolay. İster Türkiye’de ister yurt dışında olun biletsorun.com’a girerek istediğiniz gün ve saatte Samsun uçak biletini pratik bir şekilde satın alabilir, hem zamandan hem de paradan tasarruf edersiniz.

 

Biletsorun.com’un uçuş arama bölümünde gidiş-geliş yerlerinizi, gününü ve saatini belirledikten sonra sizin için tüm havayollarına ait uçuşları listelenir. Bu sayede havayolu şirketlerinin biletleri arasında karşılaştırma yapmış olur ve indirim ve kampanyaları anında yakalama fırsatı elde edersiniz.

 

Samsun’daki Havalimanları

Samsun Havalimanı ilk olarak 1958 yılında açıldı ve şehir merkezine oldukça yakın bir noktada bulunuyordu. Ancak bu havalimanının Samsun için yeterli olmadığı ve pistin yapısının uçaklar için zorluk çıkardığı görülünce yeni bir havalimanı yapılması kararlaştırıldı. Samsun Çarşamba Havalimanı bu nedenlerle 1998 yılında hizmete girdi ve bugün hale faaliyet gösteriyor. Havalimanına Havaş, taksi ya da servislerle ulaşım sağlanıyor.

 

İç hatlara hizmet veren Samsun Çarşamba Havalimanı ayrıca dış hat, Düsseldorf ve sezonluk olarak Mekke ve Medine’ye de seferler düzenlemektedir. Havalimanını kullanan tolcu sayısı 2 milyona yaklaşmıştır.

 

Samsun Hakkında

17 ilçeye sahip olan Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. 1.232.745 kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 16. İlidir. Denize kıyısı vardır ve  Ordu, Amasya, Tokat, Çorum, Sinop gibi illerle komşudur. Samsun şehri Karadeniz Bölgesi’nin sanayi, sağlık ve ticarette en kalkınmış şehridir. Samsun’un bir diğer özelliği ise karayollarıyla Karadeniz’i İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlamasıdır.  9,352 kilometrekarelik alana kurulu olan Samsun’un plaka kodu 55, il alan kodu ise 362’dir.

 

Samsun Tarihi

Samsun İli sınırları içerisinde devlet kurarak yaşayan en eski topluluk Gaşkalar'dır. Bu medeniyette Gasgaslar da denilmektedir.Hititler Frigyalılar Kimmerler Lidyalılar bugün Kara Samsun adıyla isimlendirilen yere ENETE adında bir site kurdular) Miletliler Egeden Karadeniz yoluyla ENETE'ye yerleşerek “Amisus” veya “Amisos” ismini verdiler. Daha sonra Makedonya İmparatorluğu eline geçen Amisos İskenderin ölümüyle Pers kökenli Kont Krallığı kuruldu. Amisos Kont Krallığının başkenti oldu. Daha sonra M.Ö. 1. yy da Roma İmparatorluğu hakimiyetine giren Amisos M.S. 385 yılında Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılmasıyla Bizans İmparatorluğu'nun sınırları içerisinde kaldı.

 

Anadolu Selçukluları zamanında Samsun'un Müslüman yerleşim yerleri 1.185 yılında Anadolu Selçuklu hakimiyetine geçmiştir. İlk defa Amisos ismi Selçuklular tarafından Samsun olarak değiştirilerek kullanılmaya başlanılmıştır.

 

Samsun İklimi ve Bitki Örtüsü

Samsun’un iç kesimleri ile deniz kıyıları arasında farklılık vardır. Sahil kısmı Karadeniz İklimi etkisi altındayken, iç kesimlerde dağlık alanlar dolayısıyla Karasal İklim hakimdir. Örneğin sahil kısmına kışın az miktarda kar yağarken, iç kesimlerde sıklıkla kar yağışı görülür ve hayatı olumsuz etkiler.  Yazlar daha ılıman, yer yer sıcak geçer. Şehrin eğimli yerlerinde 1.200 metreye kadar olan kesimlerinde kayın,meşe, kestane, gürgen, dişbudak gibi geniş yapraklı ağaçlar yer alırken; 1.200 metre yukarısında ise iğne yapraklı ağaçlar bulunmaktadır.

 

Samsun’un Yöresel Lezzetleri

Samsun mutfağının başında keşkek ve tirit gelmektedir. Karalahana, yoğurtlu ve mısır çorbasının yanında yazı pancarı, kocakarı gerdanı tatlısı da meşhurdur. Köylerde yöreye has ekmekler de çıkmaktadır. Samsun pidesinin ünü ise tüm dünyaya yayılmıştır.Samsun'un beslenme biçiminde mısır, lahana ve kuru fasulye ağırlık kazanmaktadır. Tir, Mısır Çorbası, Yoğurtlu Çorba, Mercimekli Bulgur Pilavı, Keşkek, Karalahana Çorbası, Hamsili Ekmek, Hamsili Pilav en bilinen yemeklerdendir.

 

Samsun’da Gezilecek Yerler

Samsun Karadeniz Bölgesi’ni gezip görmek için iyi bir başlangıç durağıdır. Kabaceviz Şelaleleri, Gökgöl Camii, Sivrikese Camii, Lardüge Tümülüsleri, Amisos Tepesi, İkiztepe Höyüğü ve Dündartepe Höyüğü gibi yerler mutlaka ziyaret edilmelidir.