CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Şanlıurfa Şehir Rehberi

Şanlıurfa Uçak Bileti

Şanlıurfa’ya uçma vakti. En ucuz ve uygun uçak bileti Biletsorun.com’da. Web sitelerinden teker teker uçak bileti bakıp zaman kaybetmek yerine, Biletsorun.com’a gelerek tüm uçak biletlerinizi istediğiniz gün ve saatte tüm firmalarla karşılaştırabilir ve güvenle satın alabilirsiniz.

 

Biletsorun.com sayesinde Şanlıurfa’ya yapacağınız seyahetlerde uygun bileti kaçırma derdinden kurtulur ve ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz. Bilgilerin sürekli güncel tutulduğu sitede Şanlıurfa’ya uçuş gerçekleştiren tüm havayolu şirketlerinin avantajlı fiyatlarından yararlanmak çok kolay.  Biletsorun.com ile kolayca rezervasyon yapabilir, geliş gidiş saatlerini, yerini ve gününü belirleyebilir, kişi türüne ve sayısına göre filtrelemeler yapabilir ve çıkan sonuçlardan size en uygun gelen Şanlıurfa uçak biletini satın alarak güvenli uçuşun keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Şanlıurfa’daki Havalimanları

2007 yılında Şanlıurfa’yı Türkiye ve dünyayla buluşturmak adına kurulan GAP havaalanı sivil kategoride bir havaalanıdır. Yurtiçi ve yurtdışına uçuşlar düzenlenir. 11 uçak kapasiteli bir aprona sahiptir ve terminal binası 12.000 metre kare büyüklüğündedir. Terminal içerisinde kafe ve restoranlar, VIP bölümü, ATM alanları ve sağlık hizmetlerinin sunulduğu alanlar vardır. Yine dış alanda 490 araçlık bir otoparka sahiptir. Gap havaalanı Şanlıurfa merkezine 35 kilometre uzaklıktadır. Şehre ulaşım taksiler ve servislerle (HAVAŞ) sağlanmaktadır. 

 

Şanlıurfa Hakkında

Eski adıyla Urfa olarak bilinen şehir, 1.9 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 9. şehri olarak kayıtlara geçmiştir. Yine 19.450 metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük 7. ilidir. Şanlıurfa ili Mardin, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır ile komşudur. Bu nedenle bu bölgeye seyahat eden insanlar arasında önemli bir yere sahiptir.  Kurtuluş savaşında yörenin gösterdiği kahramanlıktan dolayı 1984 yılından beri Urfa’ya Şanlıurfa denilmektedir.

 

Şanlıurfa Tarihi

Tarihi olarak büyük bir öneme sahip olan Şanlıurfa’nın geçmişi Cilalı Taş Devri’ne kadar gitmektedir. Geçtiğimiz yıllarda keşfedilen ve 11.000 yıl öncesine ait olan Göbeklitepe ile birlikte Şanlıurfa tarih sayfalarında yerini almayı başarmıştır. Bu önemli keşifin yanında Kuran, İncil ve Tevrat’a göre Hz.İbrahim peygamberin de doğum yeridir. Ayrıca, Hz. Eyüp, Hz. Elyasa, Hz. Şuayb, Hz. Lut, Hz. Yakup gibi kutsal kişilere ev sahipliği yapan Şanlıurfa’ya boşuna “Peygamberler Şehri” denilmemektedir. Üç büyük dine göre kutsal kabul edilen Şanlıurfa 1516 yılında Memlüklüleri Mercidabık savaşında yenen Yavuz Sultan Selim’den beri Türk sınırları içerisindedir.

 

Şanlıurfa Bitki Örtüsü

Şanlıurfa yükseltisi olmayan, bir ova görünümünde bir şehirdir. Karasal iklimin tipik özelliklerini gösterir. Kışlar çok soğuktur, yazlar ise uzun ve çok sıcaktır. Bu nedenle özellikle Ortadoğu’dan gelen sıcak hava dalgalarına çok açıktır. 46,5 dereceyle sıcaklık rekorunu elinde bulundurur. Ancak, bu yüksek sıcaklığa rağmen hava boğucu değildir. Ormanlık alanın çok az olduğu ilde, bitki örtüsüne ekili, dikili alanlar hakimdir. Bölgenin % 60’ını bu araziler oluşturur. Geri kalan kısımlar ise mera ve çayırlardır. Kuzukulağı, menekşe, papatya, semizotu, hardal gibi bitkilere doğal ortamda rastlanılır.

 

Yöresel Lezzetler

Şanlıurfa mutfağı denilince hemen akla kebap ağırlıklı bir mutfak gelir. Yemekler özellikle Güneydoğu mutfağının tipik özelliklerini gösterir; bol salçalı ve baharatlıdır. Çok acı olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Ama Şanlıurfa’nın hamur işleri ve tatlıları da meşhurdur. Özellikle baklagillerden yarma ile yapılan çorbalar mutlaka denenmelidir. Belli başlı yemekler; pıt pıt, çağala aşı, hıttı bastırması, soğan tavası, su kabağı, bütün balcan, kaburga, isot çömleği, bamya çömleği, acır annaziği, tatlı bamya, erik tavası, lolaz dürmüğü, saca basma, döğmeç, kenger aşı, mimbardır.

 

Gezilecek Yerler

Tarihiyle kültürüyle insanıyla bir bütündür Şanlıurfa. Bu nedenle yurtiçi tarih-kültür gezilerinin ilk duraklarından biri olarak görülür. Tüm dünyaca ünlü olan Balıklıgöl mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. İbrahim peygamberin ateşe atıldığı yer olarak bilinen bu göl, içindeki muazzam balıklarıyla ve çevresindeki yemyeşil alanlarla meşhurdur.

 

Merkeze 20 km uzaklıkta bulunan Göbeklitepe’de tarihimizin kalıntılarını görmek, ilk insanların yarattığı bu muhteşem tapınağı görmek adına oldukça önemli. İngiltere’nin meşhur Stonehenge dikili taşlarından bile eski olan Göbeklitepe hala gizemini koruyor.

 

Ortadoğu evlerini barındıran Eski Şehir, yine eski Harran evleri ve Harran bölgesi, Şuayb peygamberin makamı olan Şuayb şehri/ören yeri, Selahaddin Eyyubi Camisi, Eyyüb peygamberin makamı, cennetten bir köşe olan Halfeti ve İnbaşı mağalaraları mutlaka görülmesi gereken diğer yerlerdendir.