CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Sivas Şehir Rehberi

Sivas Uçak Bileti

Sivas’a uçak bileti almak içi tek tek havayolu şirketlerinden bilet aramanın ne kadar usandırıcı bir iş olduğunu biliyoruz. O halde şimdi biletsorun.com’u deneme zamanı. Sivas uçak biletlerini biletsorun.com aracılığı ile almak tüm seçenekleri aynı görüp karşılaştırmanıza imkan tanır. Bu sayede de zamandan tasarruf eder ve anlık indirimlerden de faydalanmış olursunuz.

 

Biletsorun.com sayesinde uçuş gününüzü ve kişi sayınızı girdiğiniz anda kolaylıkla Sivas uçuş listesine görüntüler, ister rezervasyon yapabilir isterseniz de biletinizi hemen alabilirsiniz.

 

Sivas’taki Havalimanları

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı ilk olarak askeri amaçla kurulmuştur. Daha sonra 1990 yılında inşa edilen terminal binasıyla sivil havacılığa da hizmet vermeye başlamıştır. Havalimanı bugün yalnızca sivil uçuşlara imkan tanır. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı 3811 metrelik pist uzunluğu ile Türkiye’nin ikinci uzun pistine sahiptir. Apron kapasitesi ise 5 uçaktır. Şehir merkezine 22 km uzaklıkta bulunan havalimanının son çalışmalardan sonra tamamlanan terminal binası kapasitesi 3 milyondur. 2015 yılında 530 bin kişi Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’nı kullanmıştır. Ayrıca, havalimanından dış hat seferleri de yapılmaktadır.

 

Sivas Hakkında

Sivas ili, 28.488 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye’nin en büyük ikinci ilidir. Sivas, Doğu İç Anadolu  sınırları içerisinde bulunur. Tarihte, Anadolu’dan gelen ve Mezopotamya’ya giden kervanların uğrak noktası olduğu için herdaim önemini koruyan bir şehir olmuştur. Şehrin toplam nüfusu 623.456 kişidir. Bu rakamın 446.663 kişisini şehirlik bölgede yaşayanlar, geri kalanını ise kırlık alanda yaşayanlar oluşturur. İlin plaka kodu 58, alan kodu ise 346’dır.

 

Sivas Tarihi

Sivas şehrinin Antik Çağ’daki ismi Sebastia’dır. Yunancada saygıdeğer anlamına gelir. Saygıdeğer de Latince Augustus demektir. Yani bir anlamda şehri kuran Pontuslar Roma İmparatoru adına bu ismi vermiştir.  Yapılan araştırmalar bugünkü ismin bu isimden Türkleştirildiğini göstermektedir.

 

Yine Sivas ile ilgili bir başka rivayet ise mitolojik kaynaklıdır, halk arasında anlatılır. Zamanın birinde Sivas bölgesinde üç pınar varmış. Bunlar sırasıyla Tanrıya saygı, ebeveylere saygı ve küçüklere saygıyı ifade edermiş. Bir süre sonra insanlar bu pınarların kenarına yerleşmiş ve burada bir şehir kurmuşlar. İşte rivayat odur ki, Sipas Suyu denilen bu üç pınarın ismi zamanla halk arasında Sipas ve sonrasında da Sivas olmuştur.

 

Sivas İklimi ve Bitki Örtüsü

İç Anadolu’nun kara iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Kış aylarında yaklaşık 30 – 40 gün kar görülür ve yaşan kar 70 günden fazla toprakta kalır. Sivas’ın yayla ve platoları ilkbahar ve sonbaharda yemyeşil yazın ise bozkır görünümündedir. İl topraklarının % 11’i ormanlık ve fundalık, % 43’ü çayır ve mer’a, % 42’si ekili ve dikili alanlardır.
 

 

Sivas’ın Yöresel Lezzetleri

Sivas halk mutfağında çorbalar yemekte ön sırayı alır. Kış çorbalarının başında gelen peskütan, un veya çok az yarma unu ile yoğurdun pişirilmesi ile hazırlanan bir yiyecektir. Yarma, yeşil mercimek ve peskütan su ile çorba kıvamında pişirilir. Üzerine soğan yağda kızdırılır ve nane konularak çorbaya ilave edilir Et yemeklerinin başında, sebzeli et yemeği gelir. Önce kızartılarak pişirilmiş etlere patlıcan, biber, domates konularak hazırlanır. Sebzeli et çarşı fırınlarında tavalarda hazırlanır ve buna "fırına tava vermek" denilir. Sivas kebabı da sebzenin bol bulunduğu yaz-sonbahar aylarında yapılan bir çarşı yemeğidir. Pehli, çirli et, yaprak sarması, lahana sarması, dolmalar, köfteler, kızartma köftesi (kadınbudu köfte), sulu köfte (bulgurlu köfte), mirik köftesi (etsiz), yahni ve mıhlamalar diğer yemeklerdir.  

 

Sivas’ın Gezilecek Yerleri

Sivas’ta birçok gezip görülmesi gereken yer vardır. Bunların başında, Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Sivas Kongre Merkezi, Ulu Camii, Kangal Balıklı Kaplıca, Gürün Gökpınar Gölü, Şuğul Vadisi, Sızır Şelalesi, Tödürge Gölü, Hafik Gölü ve Eğri Köprü gelir.