CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Tekirdağ Şehir Rehberi

Tekirdağ Uçak Bileti

Biletsorun.com sizin için tüm havayolu şirketlerinin Tekirdağ uçak biletlerini tarar ve tüm biletleri aynı sayfada listeleyerek en uygun bileti seçmenize imkan tanır. Üstelik havayolu şirketlerinin anlık promosyonları da bu listede görüntülenir. Bu sayede günlük değişen kampanya ve fiyat oynamalarından etkilenmeden, Tekirdağ uçak biletinizi uygun ücrete satın almış olursunuz. Uçak bileti almanın en önemli noktası erken davranmaktır. Erken davranabilmek için de Biletsorun.com gibi bir bilet sağlayıcının arkanızda olması gerekir.  Artık paranız ve zamanınız sizin olacak.

 

Tekirdağ’daki Havalimanları

Trakya bölgesinin uçuş yükünü çeken Tekirdağ Çorlu Havalimanı 1998 yılında kurulmuştur ve Çorlu ilçesine 15 km mesafededir. 3000 metrelik beton bir piste sahip olan Trakya Çorlu Havalimanı’ndan yalnızca karşılıklı olarak Ankara ve Ankara aktarmalı uçuş seferleri yapılmaktadır.

 

Tekirdağ Hakkında

Tekirdağ 6.339 metrekarelik bir alana kurulan, nüfusu 937.910 olan bir Marmara / Trakya şehridir. Kilometrekareye 134 kişi düşer. Bu bakımdan Türkiye’nin kalabalık şehirleri arasında gösterilir. 11 ilçeye sahip olan Tekirdağ, İstanbul, Marmara Denizi, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Karadeniz arasında kalır. 2012 yılında, nüfusu 750 binin üzerinde olduğu için büyükşehir belediyesi statüsüne geçmiştir. Tekirdağ’ın plaka kodu 59, il alan kodu ise 282’dir.

 

Tekirdağ Tarihi

Tekirdağ ilk olarak Bizans zamanında Bisanthe olarak anılmıştır. Daha sonrasında ise şehrin ismi Rodosto olmuştur. Türkler bu bölgeye geldiklerinde ise şehre Rodosçuk demeye başlamış ve uzun bir süre de şehrin ismi böyle kalmıştır. 18 yy.’a gelindiğinde ise şehrin ismi Tekfur Dağı olarak değişmiş, Cumhuriyet zamanında Tekfur atılarak yalnızca Tekir denmeye başlanmıştır.

 

Tekirdağ'da insan yerleşimi ile ilgili en eski kalıntılara Karansıllı köyü dolaylarındaki Yatak, Kuştepe ve Malkara yakınlarındaki Balıtepe adlı buluntu yerlerinde rastlanmıştır. Bunlar Alt Paleolitik Çağ'a ait aletlerin bulunduğu açıkhava buluntu yerleridir. Tipolojik olarak bir milyon yıl ile 250 bin yıl önceleri arasına tarihlenebilirler. Tekirdağ'ın hemen doğusunda bulunan Menekşe Çatağı ise Kalkolitik Çağ'dan Helenistik Dönem'e kadar yerleşilmiş bir buluntu yeridir.

Şehrin tarihi diğer Trakya şehirleri gibidir; önce Traklar gelmiş ve daha sonrasında ise Makedon, Pers, Roma ve Bizans krallıkları şehri ele geçirmiştir. Tekirdağ 1357 yılında Osmanlı toprağı olmuştur. Bu tarihten itibaren bir sancak olarak görev yapmıştır.

 

Tekirdağ İklimi ve Bitki Örtüsü

Şehirde hakim olan iklim, Akdeniz İklimidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Yağışlar genel olarak kış aylarında ve ilkbaharda görülür. Ancak, Tekirdağ’ın iç kesimleri Karasal iklim altındadır. Kışlar kıyılardaki havaya göre daha soğuktur. Yılda 4 -5 defa kar yağar ve toplam 10 gün kadar yerden kar kalkmaz.

 

Tekirdağ’ın Yöresel Lezzetleri

Tekirdağ yemekleri arasında bulama, çeneçarpan çorbası, cıllık, elbesan tava, gülbarak böreği, höşmelim, hakuk, kalle, kodrul, mangır, papaz mancası, pireşe, şaraşura, yoğurtlu borani ve zennik belli başlılarıdır. Her yıl "Turizm Haftası"nda, ilin geleneksel mutfağını yaşatmak amacıyla İl Turizm Tanıtma Derneği’nce yemek yarışması düzenlenir. Bu zamanlardaki Tekirdağ ziyaretlerinde mutlaka Geleneksel yemeklere de zaman ayırmak gerekir.

 

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Tekirdağ, bulunduğu konum ve tarihi itibariyle herdaim oldukça önemli bir şehir olmuştur. Hem tarihi hem de doğa güzelliklerini birarada barındırır. Tekirdağ ziyaretlerinde görülmesi gereken yerler; Hora Feneri, Namık Kemal Evi, Çorlu Kalesi, arkeolojik ve etnografik eserlerin bulunduğu Tekirdağ Müzesi, Tekirdağ Şehitler Abidesi, Uçmakdere, Rakoczi Müzesi, İğde bağlarının yer aldığı İğdebağlar Köyü ve Şarköy’e bağlı olan ve tatil yapma imkanı sağlayan Eriklice’dir.