CellnCMS
X
X
Bilet Sınıfı
Uşak Şehir Rehberi

Uşak Uçak Bileti

Biletsorun.com sizler için en uygun Uşak uçak biletini sunuyor. Uşak’a gitmeye karar verenlerin ilk adresi olan Biletsorun.com’dan istediğiniz gün ve saatteki tüm havayolu şirketlerindeki uçuşları karşılaştırabilir ve tüm indirimleri vakit kaybetmeden yakalayabilirsiniz. Üstelik Uşak uçak bileti için rezervasyon yapabilir ya da biletlerinizi gidiş-dönüş olarak açık şekilde alabilirsiniz. Biletsorun.com uçak bileti almanın en pratik yoludur.

 

Uşak’taki Havalimanları

1998 yılında kurulan Uşak Havalimanı şehre 4 km uzaklığı ile merkeze en yakın havalimanları kategorisinde ilk sıralardadır. Havalimanında 1500 metrekarelik bir terminal binası, 2500 metrelik beton bir pist ve 50 araçlık bir de otopark bulunur. 2011 yılında sivil uçuşlara kapatılan ve yalnızca askeri amaçla kullanılan Uşak Havalimanı 2014 yılında yeniden açılmış ve İstanbul – Uşak arasında uçuşlar yeniden başlamıştır.

 

Uşak Hakkında

Ege Bölgesi’nde yer alan Uşak, Anadolu’yu bölgeye bağlayan önemli bir coğrafi konumdadır. 349,341 kişilik nüfusunun 106.945 kişisi kırsalda ve geri kalanlar da şehirde yaşar. Kilometrekareye 64 kişinin düştüğü şehrin plaka kodu 64, il alan kodu ise 276’dır.

 

Uşak Tarihi

Uşak yöresi tarihin bilinen dönemlerinden beri bir yerleşim bölgesidir. Kentin bilinen en eski adıTemenothytiadır. Temenothyria, Flavuslardan sonra Flaviopolis adını almıştır. Uşak'ın eski adı ise Uşşak'tır. Uşşak kelimesi Aşıklar Diyarı anlamına gelmektedir. 

 

Uşak’ta ilk yerleşim ise M.Ö 4000 yılına rastlar. Yaşam kesintisiz olarak devam etmiştir. Bundan sonra ise M.Ö 2000’li yıllar bölgeye Hititler gelmiş ve Hititler ile Uşak komşu olmuştur. Uşak daha sonra Lidya Hakimiyetine girmiş, sonrasında ise Perslerin eline geçmiştir. Büyük İskender Anadolu’ya gelince de Uşak, Makedon toprağı olmuştur. Daha sonra ise Bergama Krallığı, Roma ve Bizans şehri sırasıyla kontrol etmiştir. Uşak’ın Osmanlı idaresine girişi ise 1390 yılıdır. 1402 yılında Timur’a kaybedilen şehir 1429 yılında yeniden Osmanlı Devleti’ne geçmiştir.

 

Uşak Bitki Örtüsü

Uşak ilinin iklimi Ege ve İç Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş özelliği gösterir. Daha çok kara iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak, kışları uzun ve sert geçer. Uşak topraklarının % 38’i orman ve fundalıklarla, % 35’i ekili-dikili alanlarla ve % 24’ü çayır ve mer’alarla kaplıdır.Uşak’In Yöresel Lezzetleri

Ege ve Orta Anadolu etkisindeki Uşak mutfağı ot-bitki yemeklerinden çok tahıl ve erkeç denilen erkek keçi etine dayanıyor. Ne var ki keçi ormanlara zarar verdiği için bir süre önce üretimi yavaş yavaş durmuş, yerine koyun yetiştiriciliği desteklenmiş. Uşak köylerinde keşkek yapmak başlı başına bir tören. Buğday kabuğundan ayrılıp ezilmesi için taş oyma dibeklerde ağaç tokmaklarla ve davul zurna eşliğinde dört kişi tarafından ritmik hareketle dövülüyor. Tarhana çorbası Uşak'ın en ünlü çorbasıdır. Bunun dışında salatalık yemeği, köpük helva, haşhaşlı ve tahanlı peksimet, cevizli baklava, bükme, kese ayranı, pide, cıbır çorbası ve düğün yemeklerinin vazgeçilmezi keşkek Uşak'ta önemli yemekler arısında. Doğu Ege'nin neredeyse tamamında ve Anadolu'nun çoğu bölgesinde olduğu gibi burada da et yemeklerinin ağır gelebileceği düşünülür ve son yemek olarak bol ekşili bamya ikram edilir. Uşak'ın bamyasında kurutulmuş dağ eriği vardır. 

 

Uşak’ta Gezilecek Yerler

Frigyalılar döneminden kalan Clandras Köprüsü, muhteşem manzarasıyla Evrenli Doğal Parkı, Arkeoloji Müzesi, Uşak Bedesteni, Uşak’ın dillere destan Cumhuriyet Evleri, yine eski yerleşim yerlerinden biri olan Bloundos Antik Kenti, 1896 yılından kalan Cimcim Çeşmesi, Burma Camii, Aksaz Kaplıcası ve zamanında oldukça önemli bir yer olan İnay Kervansarayı Uşak ziyaretlerinde görülmesi gereken yerler arasındadır.